Home / Publications  
Publications

 


STUDIMI “100 DITĖT E PARA TĖ PUSHTETIT: PĖRGJEGJĖSI POLITIKE PĖRMES TRANSPARENCĖS DHE LLOGARIDHĖNIES NDAJ KOMUNITETIT “


Ky studim ėshtė realizuar nė kuadrin e Projektit “100 ditėt e para tė pushtetit: pėrgjegjėsi politike pėrmes transparencės dhe llogaridhėnies ndaj komunitetit “ mbėshtetur nga Fondacioni i Shoqėrisė sė Hapur pėr Shqipėrinė (SOROS) , nė fokus tė tė cilit janė realizimet konkrete tė objektivave tė shprehura nė platformat e drejtuesve tė bashkive: Tiranė, Durrės, Shkodėr, Berat pėr 100 ditėt e para tė punės sė tyre me mandatin e ri tė fituar nga zgjedhjet e 8 majit 2011.

Download in PDF format.STUDIMI “100 DITĖT E PARA TĖ PUSHTETIT: PĖRGJEGJĖSI POLITIKE PĖRMES TRANSPARENCĖS DHE LLOGARIDHĖNIES NDAJ KOMUNITETIT “


Ky studim ėshtė realizuar nė kuadrin e Projektit “100 ditėt e para tė pushtetit: pėrgjegjėsi politike pėrmes transparencės dhe llogaridhėnies ndaj komunitetit “ mbėshtetur financiarisht nga Zyra e Marrėdhėnieve me Publikun e Ambasadės sė SH.B.A.-sė nė Tiranė, nė fokus tė tė cilit janė realizimet konkrete tė objektivave tė shprehura nė platformat e drejtuesve tė bashkive: Fier, Lushnjė, Lezhė, Burrel pėr 100 ditėt e para tė punės sė tyre me mandatin e ri tė fituar nga zgjedhjet e 8 majit 2011.

Download in PDF format.


TĖ GJITHĖ SĖ BASHKU KUNDĖR DHUNĖS ME BAZĖ GJINORE

Rritja e ndergjegjesimit te komunitetit dhe vecanerisht te djemve dhe burrave mbi fenomenin e dhunes ne familje dhe dhunės me bazė gjinore si nje fenomen : qe demton direkt personin e dhunuar ne aspektin emocional, shendetesor, psikologjik por qe ka ndikim direkt dhe indirekt edhe ne anetare te tjere te familjes , ne komunitet; qe i ka rrenjet ne konservatorizmin e shoqerise dhe mbizoterimin e stereotipeve gjinore ne familje dhe jashte saj.

Download in PDF below:

Kartolina 1 | Kartolina 2 | Kartolina 3 | Kartolina 4
Poster 1 | Poster 2 | Poster 3


NEWSLETTER


Njė nga skenat mė tė zakonshme nė Europė, janė tė rinjtė qė udhėtojnė me ēanta shpine, nė grupe ose dhe vetėm. Bashkimi Evropian dhe mundėisa e lėvizje sė lirė pėr tė rinjtė ėshtė dhe kėnaqėsia e tė kėrkuarit tė aventurės, zbulimt tė vendeve tė panjohura dhe argėtimit pėrmes njė forme udhėtimi tė lirė dhe pa shumė shqetėsime si backpacking.

Download in PDF format.EVS & ESTONIA


Shėrbimi Vullnetar Evropian (EVS) u ofron tė gjithė evropianėve tė rinj brenda dhe jashtė BE-sė angazhim vullnetar me kohė tė plotė.
  • Mosha e vullnetarėve: 18-30 vjeē
  • “Mėso duke shėrbyer” (aftėsi,gjuhė, kultura tė reja,
      zhvillim personal dhe profesional)
  • Udhėtime, takime me organizata, trajnime
  • 2-12 muaj jashtė shteti

Download in PDF format.ROLI I FAMILJES NĖ SENSIBILIZIMIN E ADOLESHENTĖVE MBI HIV/AIDS DHE SHĖNDETIN RIPRODHUES


Nė qender tė projektit tė realizuar nga Qendra “House of Europe” ishin prindėrit duke synuar sensibilizimin e tyre mbi rėndėsinė e rolit tė tyre nė familje nė parandalimin e HIV/AIDS, duke patur nė konsideratė sė mardhėniet dhe komunikimi brenda familjes vazhdon tė jetė i ngurtė, frenues dhe ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me edukatėn seksuale, sjelljet , trajtimet vazhdojnė tė mbeten tabu brenda familjes.

Download in PDF format. 
 
 

Perceptions and Realities 2008


 
Perceptions and Realities 2007

Perceptions and Realities 2006
 
 
HOUSE OF EUROPE -
Rr. Sami Frasheri, P.13, Tirane.
Tel: +355 4 2 248 853; Fax: +355 4 2 270337; Email: info@houseofeurope.org
Last updated: 29/01/13

Webmaster: Enea Qirjako